بهار – فنر – چشمه روسیه منابع پوتین

بهار – فنر – چشمه: روسیه منابع پوتین عربستان ولادیمیر عربستان سعودی اخبار بین الملل

قیمت سیگار در ماه های اخیر سیر صعودی را طی کرده هست. قیمت هر نخ سیگار 3 الی 4 برابر شده است تا این بار رسما این سیگار باشد که مصرف کنندگانش را بِکِشد. این زیاد

پُکی چند؟

پُکی چند؟

عبارات مهم : سیگار

قیمت سیگار در ماه های اخیر سیر صعودی را طی کرده هست. قیمت هر نخ سیگار 3 الی 4 برابر شده است تا این بار رسما این سیگار باشد که مصرف کنندگانش را بِکِشد. این زیاد کردن قیمت تا آنجا ادامه داشته که در حال حاضر می توان قیمت هر پُک از سیگاری را که اهل دخانیات به درون می برند، محاسبه کرد.

پُکی چند؟

فرآیند، فرآیند خنده داری است ولی این زیاد کردن قیمت سیگار باعث شده است تا بسیاری به سیگارهایی با قیمت های پایین تر روی آورند یا به تعبیری از تولید داخل حمایت کنند؛ حال اینکه سلامت آن ها بیش از پیش در خطر خواهد بود. مصرف سیگار که شاید به چشم یک تفریح به آن نگاه شود، این روزها یکی از معضلات انسان ها روی این کره خاکی است که هر سال بسیاری را به کام فوت می کِشد.

یک سیگار که تا ماه گذشته نخی 300 تومان بود امروز 1000 تومان به فروش می رسد. با مشاهده افراد سیگاری خواهید دید هر سیگار را به طور میانگین 10 کام یا پُک تشکیل می دهد. به عبارتی جهت هر پُکی که این روزها جهت این نوع مشخص از سیگار می زنند، 100 تومان هزینه می شود؛ این روزها سیگاری ها مبلغ زیادی جهت مصرف این استوانه فوت هزینه می کنند!

قیمت سیگار در ماه های اخیر سیر صعودی را طی کرده هست. قیمت هر نخ سیگار 3 الی 4 برابر شده است تا این بار رسما این سیگار باشد که مصرف کنندگانش را بِکِشد. این زیاد

علل مصرف سیگار را از دوجنبه روان شناختی و جامعه شناختی می توان مورد بررسی قرار داد؛ هرچند در گزارش پیش رو قصد نداریم موعظه کنیم و یا به تبلیغ مصرف سیگار بپردازیم با این حال مثال هایی را از علل گرایش مصرف سیگار در افراد، ذکر و سپس به تبعات عوض کردن ناگهانی نوع سیگار در مصرف کنندگان خواهیم پرداخت.

من بزرگ شده است ام و سیگار می کشم؛ این جمله را زیاد به نوجوانان نسبت می دهند. افسرده هستم، در زندگی شکست خورده ام، ظرفیتم جهت این حجم از بدبیاری پر شده است هست؛ بعد به سیگار پناه می برم! مورد اول راحت ترین مثال جامعه شناختی مصرف سیگار در نوجوانان و موارد بعدی ابعاد گره خورده روانی و اجتماعی مصرف سیگار هست. این دل خوش کُنک که به گفته روانشناسان میل به آن به این نشانه صورت می گیرد که شخص قصد پنهان کردن بخشی از افسردگی خود را دارد، این روزها بسیاری از سیگاری ها را به فکر ترک انداخته است.

هرچند همه کسانی که سیگار می کشند، می دانند که ترک سیگار کار آسانی نیست. در نتیجه این شعار(ترک سیگار) ممکن است هیچگاه به واقعیت نپیوندد. اتفاق بدتری که می تواند رخ دهد این است که چون زیاد کردن قیمت ها و این اوضاع اقتصادی تنها معطوف به سیگار نیست و بسیاری از مایحتاج روزانه را نیز در بر می گیرد، فرد در مواجهه با این اوضاع که به زبان راحت می توان آن را بی پولی نامید، گرایش بیشتری به مصرف سیگار پیدا کند. از این رو حتی ممکن است دست به عوض کردن سیگاری که پیش از این می کشیده بزند! چه اتفاقی در انتظار او خواهد بود؟

پُکی چند؟

سیگار منو ترک نمی کنه!

فرهاد مصرف کننده دخانیات و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ژئوفیزیک هست. او روزانه بیش از 10 نخ سیگار می کشد و به گفته او حدود 4 سال است که تنها از یک برند سیگار استفاده می کند. سیگار مصرفی او این روزها از قیمت بسته ای 5 هزار و پانصد تومان به 12 هزار تومان رسیده هست. فرهاد در گفت وگویی به «ابتکار» می گوید: «گاهی سیگار را نخی می خرم که قیمت آن 4 برابر حالت عادی می شود. در وسط همین گرانی ها، فکر کنم دو هفته پیش بود که قصد کردم سیگارم را عوض کنم. سیگاری ارزان تر خریدم؛ اصلا بدنم جواب نداد و نهایتا توانستم چند نخ بکشم.»

فرهاد ادامه می دهد: «برای فرد سیگاری از مضرات سیگار نگویید. بعضی از عوامل دست به دست می دهند تا من نوعی رو به مصرف سیگار بیاورم. به طور مثال جهت من فشار درسی و زندگی در شهر غربت بود. جهت دوستم پرسشها اقتصادی و همین طور برویم تا آخر. به نظر من سیگار یک مرهم است جهت دردی که نتوانستم از پسش بر بی‏آیم و اینطور خودم را تخلیه کردم.»

قیمت سیگار در ماه های اخیر سیر صعودی را طی کرده هست. قیمت هر نخ سیگار 3 الی 4 برابر شده است تا این بار رسما این سیگار باشد که مصرف کنندگانش را بِکِشد. این زیاد

او در ادامه در پاسخ به این پرسش که قصد ترک سیگار را ندارد، می گوید: «من که سیگار را ترک کردم، این سیگاره که منو ترک نمی کنه! جوان امروز جهت فرار از پرسشها به سراغ سیگار رفته، حالا جهت فرار از این قیمت نجومی سیگار باید کجا بره خدا می‏دونه!»

تاثیر ناگهانی تعویض سیگار بر سلامتی

پُکی چند؟

خرداد ماه امسال بر اساس عنوان ماده ۲۲ و ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قیمت خرده فروشی سیگار در امسال اعلام شد؛ بر این اساس هر نخ سیگار از ۷۵ تا حدود ۱۱۵۰ تومان هست. در حال حاضر ولی بازار سیگار رنگ جدیدی به خود گرفته؛ این تنها سیگار نیست که قیمت امروزش با روز گذشته متفاوت هست. قیمت سیگار‏های مصوب خردادماه سه تا چهار برابر شده است است و مطمئناً شرکت های ناظر هیچ کنترلی روی آن نمی توانند داشته باشند.

در چنین شرایطی افراد سیگاری در یک سیکل معیوب قرار گرفته و همگام با زیاد کردن سیگار هم ریه و هم جیب ارزش به سمت نابودی می رود. سیگار، اعتیاد آور و موجب بروز سرطان می شود. این جمله را بارها شنیده ایم؛ حتی از زبان سیگاری ها. بسیاری از سیگاری‏ها سیگاری ثابت دارند؛ می گویند فقط از فلان مارک استفاده می کنند و در غیر این صورت به سرفه می افتند و یا علائم دیگری را در خود مشاهده می کنند.

نتیجه اینکه به مدت چند سال تنها از یک برند استفاده می کنند. حال با زیاد کردن قیمت سیگار این افراد خود را متضرر می دانند. هم توانایی خرید سیگار با قیمت چندین برابری را ندارند و هم دلشان نمی خواهد سیگار همیشگی خود را ترک کنند؛ این همان سیکل معیوب است.

در چنین شرایطی عده ای به فکر ترک سیگار افتاده اند. عده ای سیگار خود را عوض کرده اند و تلاش می کنند سیگاری با قیمت همان سیگاری که پیش از این شرایط اقتصادی می پرداختند، بخرند. حال اینکه در چنین شرایطی سلامتی آن ها دوچندان به خطر می افتد.

محمدرضا چند هنگامی که است که سیگار خود را به طور رسمی عوض کردن داده؛ او اختلاف شدیدی میان قیمت سیگار پیشین خود و سیگار تازه حس نمی کند و نهایتا آن را در هر بسته 3-4 هزار تومان عنوان می کند. او در این باره می گوید: «مزخرف هست. به زودی مجبورم برگردم به سیگار همیشگی‏ام. این سیگارهم از نظر کیفیت بد است هم از نظر مزه. انگار داخل آن کاه می ریزند. تازه از نظر سایز هم باریک تر است در نتیجه مجبور می شوم تعداد بیشتری بکشم؛ در نتیجه حتی گران تر هم برایم می افتد!»

ابتکار /پویان خوشحال

واژه های کلیدی: سیگار | اقتصادی | ترک سیگار | ترک سیگار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs